W dniach 16-24 marca w Polsce odbywała się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania ludzkiego życia. Nasz biskup Andrzej Czaja poprowadził modlitwę nowenny w ostatni dzień jej trwania – w Niedzielę Palmową 24 marca br. – w Sanktuarium św. Anny na Górze Świętej Anny. Członkowie Bractwa Świętego Józefa licznie uczestniczyli we wspólnej modlitwie, która była transmitowana dla wszystkich rodaków.
W dniach 23-25 lutego 2024 r. w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Skowronek” w Głuchołazach odbyły się rekolekcje formacyjne.
W środę 3 stycznia 2024 r. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach odbyło się spotkanie kolędowe członków Bractwa Świętego Józefa z całej diecezji.
Duszpasterze Bractwa św. Józefa przygotowali kolejną serię przedadwentowych i adwentowych spotkań formacyjnych, które odbyły się na przełomie listopada i grudnia.
31 października w Opolu odbyły się centralne obchody peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów w naszej diecezji. W uroczystości udział wzięli członkowie Bractwa Świętego Józefa w strojach i wraz ze sztandarami.
17 września w ramach przygotowania do inicjatywy pod nazwą „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyło się spotkania modlitewno-formacyjne. Bracia odmówili Różaniec i odśpiewali Apel Jasnogórski oraz wysłuchali wykładu dr Magdaleny Jóźwik pt. „Kościół w Bożym planie - po co jest? Dlaczego taki jest?”.
W dniach 24-25 czerwca br. odbyła się Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców na Górę Świętej Anny, w której licznie uczestniczyli członkowie Bractwa Świętego Józefa.
11 maja 2023 w imieniu Bractwo Świętego Józefa z Diecezja Opolska biskup Waldemar Musioł przekazał podczas nabożeństwa w kościele św. Aleksego wspólnocie L’Arche Opole figurę św. Józefa.
1 maja w Jemielnicy odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny połączone ze spotkaniem Bractwa Świętego Józefa. Mszy św. przewodniczył biskup Waldemar Musioł, Słowo Boże wygłosił biskup Rudolf Pierskała.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia 2022 r.) obchodziliśmy 1. rocznicę ustanowienia kościoła Wniebowzięcia NMP z kaplicą św. Józefa w Jemielnicy jako diecezjalnego sanktuarium św. Józefa. W tym dniu Ksiądz Biskup Rudolf Pierskała przewodniczył uroczystej Mszy Świętej. W czasie Eucharystii wręczył ks. Pawłowi Chyli dekret mianujący go wicerektorem Bractwa Świętego Józefa Diecezji Opolskiej.
Duszpasterze Bractwa św. Józefa przygotowali kolejną serię przedadwentowych i adwentowych spotkań formacyjnych, które odbyły się na przełomie listopada i grudnia.
1 maja 2020 minęło 8 od momentu erygowania Bractwa św. Józefa. Tegoroczne obchody jednak wyglądały zupełnie inaczej, a to za sprawą epidemii koronawirus.
W niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia 2019 po raz pierwszy odbyło się świąteczne spotkanie Bractwa św. Józefa. Miejscem spotkania była parafia św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach oraz istniejące przy nim Opolskie Betlejem. Nasi Bracia wraz z rodzinami uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej w ich intencji, wysłuchali konferencji wygłoszonej przez księdza Waldemara Musioła. Następnie przy stajence był czas na dalszą wspólną modlitwę, składanie sobie życzeń i wspólny śpiew kolęd, przy pomocy orkiestry z tutejszej parafii. Nie zabrakło czasu na wspólne rozmowy przy ciepłej herbacie i świątecznych piernikach.
W sobotę 5 października odbyła się nasza doroczna pielgrzymka. W tym roku nasze kroki skierowaliśmy do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli miejsc szczególnie umiłowanych przez św. Jana Pawła II. Wybór miejsc nie był przypadkowy, gdyż w przyszłym roku będziemy obchodzić 100 rocznicę Papieża Polaka.
W ostatnim tygodniu sierpnia Bractwo św. Józefa podjęło dyżur różańcowy w Diecezjalnym Radiu Doxa. Nasi Bracia wraz z księżmi prowadzili różaniec o godzinie 21.00. W tym roku gościliśmy Braci z rejonów: Opole, dwukrotnie Zawadzkie (grupy z Olesna i Zawadzkiego), Głuchołazy, Nysa, dwukrotnie Jełowa (grupy z Jełowej i Nowej Schodni).
W lipcu 2019 roku w Opolu po raz pierwszy odbył się Męski Różaniec. Męzczyźni z całej diecezji gromadzą się na wspólnej Mszy świętej w Opolskiej Katedrze o godzinie 8.00, a następnie procesyjnie odmawiając litanie do Matki Bożej oraz św. Józefa udają się na schody kościoła "na Górce" by tam odmówić różaniec. Spotkania mają miejsce w pierwsze soboty miesiąca.
W czasie wakacji członkowie Bractwa wzięli udział w ważnych wydarzeniach z życia Diecezji Opolskiej, m.in. Pielgrzymce Męzczyzn i Młodzieńców na Górze św. Anny, Narodowej Pielgrzymka Mężczyzn na Jasnej Górze, Odpuście ku czci św. Anny w Oleśnie, Mszy św. transmitowanej z Raciborza-Ostrogu w Telewizji Trwam, Mszy świętej z okazji 10-lecia święceń biskupich Orydnariusza Opolskiego Andrzej Czai.
W pierwszy weekend marca (od 1 do 3 marca 2019 r.) do Ośrodka Formacyjno - Rehabilitacyjno - Wypoczynkowego "Skowronek" w Głuchołazach przybyła 52 osobowa grupa naszych Braci, by podjąć się trudu zmagań w czasie rekolekcji.
W czasie wakacji członkowie Bractwa wzięli udział w ważnych wydarzeniach z życia Diecezji Opolskiej, m.in. Pielgrzymka Męzczyzn i Młodzieńców na Górze św. Anny, Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn na Jasnej Górze, Odpust ku czci św. Anny w Oleśnie.
1 maja 2018 roku minęło 6 lat od momentu erygowania Bractwa św. Józefa w Jemielnicy przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję. W piękny i słoneczny dzień liturgicznego wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, do Jemielnicy na VIII Jarmark Cysterski oraz VII Święto Rodziny przybyło wyjątkowo dużo diecezjan, w tym wielu Braci św. Józefa.
1 kwietnia w Jemielnicy odbyło się kapłańskie spotkanie wielkanocne, tzw. Emaus Kapłanów Diecezji Opolskiej. Słowo do przybyłych księży wygłosił bp Andrzej Czaja, zaś o bractwie św. Józefa opowiedział ks. rektor Waldemar Musioł. Nasi Bracia aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości.
W ostatni weekend listopada (od 24 do 26 listopada 2017 r.) do Ośrodka Formacyjno - Wypoczynkowego "Rybak" w Głębinowie przybyła 50 osobowa grupa naszych Braci, by podjąć się trudu zmagań w czasie rekolekcji.
4 listopada na Jasnej Górze odbyła się I Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę pod hasłem: „Męskie oblężenie Jasnej Góry - Mężczyźni u tronu Królowej”. Na spotkanie składały się między innymi: wykłady (prelegenci J. Pulikowski, M. Guziewicz, S. Sławiński), Msza Święta (pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego) jak również czas na spotkanie braterskie, czy zwiedzania. W pielgrzymce udział brali członkowie Bractwa św. Józefa wraz z pocztem sztandarowym.
29 października 2017 w Jemielnicy odbyło się nasze doroczne spotkanie ogólne z naszym pasterzem - Księdzem Biskupem Andrzejem Czają. Rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej w intencjach powierzonych naszej wspólnocie. Następnie konfenecję do Braci wygłosił Ksiądz Biskup, w czasie której podziękował za dotychczasową formację oraz wyznaczył kolejne kierunki naszej działalności (między innymi zgłębienie tajemnicy komunii i wspólnoty).
Po wakacjach odbyły się jesienne spotkania formacyjne: środa 20 września o godz. 18.00 w Zawadzkim, par. NSPJ (dla rejonu Zawadzkie), czwartek 21 września o godz. 18.00 w Ośrodku Skowronek w Głuchołazach (dla rejonu Prudnik-Głuchołazy), poniedziałek 25 września o g. 18.30 w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (dla rejonu Nysa); środa 27 września o godz. 18.00 w kościele św. Bartłomieja w Głogówku (dla rejonu Głogówek);
W dniach 16-17 września odbyła się kolejna pielgrzymka Bractwa św. Józefa. W tym udaliśmy się na Morawy do Czech. Pierwszym punktem naszej pielgrzymki był Ołomuniec - piękne zabytkowe miasto, wielu cudownych kościołów. Po południu nawiedziliśmy Svaty Kopecek, duchową stolicę Moraw. Tam została odprawiona Msza Święta. Na odpoczynek i nocleg udaliśmy się do Dubu nad Moravą, gdzie proboszczem jest ksiądz Jan Kornek, pochodzący z Folwarku.
W czasie wakacji członkowie Bractwa wzięli udział w ważnych wydarzeniach z życia Diecezji Opolskiej, m.in. Pielgrzymka Męzczyzn i Młodzieńców na Górze św. Anny, Odpust ku czci Matki Bożej Opolskiej w Opolu, Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w opolskiej katedrze, Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę.
W maju i czerwcu odbył się kolejny cykl spotkania formacyjne w rejonach. Oto ich harmonogram: 24 maja o godz. 18.00 w kościele św. Bartłomieja w Głogówku dla rejonu Głogówek; 25 maja o godz. 18.00 w kościele św. Marcina w Strzeleczkach dla rejonu Krapkowice-Obrowiec; 29 maja o godz. 18.30 w Bazylice św. Jakuba dla „nowego” rejonu Nysa; 30 maja o godz. 18.00 w Jełowej dla rejonu Jełowa; 6 czerwca o godz. 18.00 w Braciszowie dla rejonu Głubczyce; 7 czerwca o godz. 18.00 w parafii NSPJ w Zawadzkiem dla rejonu Zawadzkie;
1 maja 2017 roku minęło 5 lat od momentu erygowania Bractwa św. Józefa w Jemielnicy przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję. To nasz „mały jubileusz”. Jubileusz ten stał się okazją do świętowania. W piękny i słoneczny dzień liturgicznego wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, do Jemielnicy na VII Jarmark Cysterski oraz VI Święto Rodziny przybyło wyjątkowo dużo diecezjan, w tym wielu Braci św. Józefa. Pierwszym punktem naszego spotkania była Eucharystia, która poprzedziła procesja z kościoła pw. Wszystkich Świętych.
W Wielkim Poście odbyły się kolejne spotkania formacyjne w rejonach. Przebiegały według następującego porządku: 15 marca (środa) o godz. 18.00 w parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem 16 marca (czwartek) o godz. 17.30 w parafii św. Michała w Prudniku dla rejonu Prudnik-Głuchołazy; 16 marca (czwartek) o godz. 18.00 w parafii Świętego Krzyża w Raciborzu-Studziennej dla rejonu Racibórz; 17 marca (piątek) o godz. 18.00 w parafii Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie dla rejonu Krapkowice-Obrowiec; 18 marca (sobota) o godz. 17.00 w Jemielnicy dla rejonu Jemielnica;
W pierwszy weekend lutego (od 3 do 5 lutego 2017 r.) do Ośrodka Formacyjno - Rehabilitacyjno - Wypoczynkowego "Skowronek" w Głuchołazach przybyła blisko 50 osobowa grupa naszych Braci, by podjąć się trudu zmagań w czasie rekolekcji. Nie zabrakło Braci, którzy po raz kolejny dali się zaprosić na rekolekcje, nie zawiedli nas także kolejni Bracia, który po raz pierwszy przybyli na tę formę naszej duchowej formacji. Tematyka rekolekcji w roku 2017 to grzechy główne. Temat podsunął sam biskup Andrzej Czaja w czasie naszego ogólnego spotkania w Jemielnicy.
W adwencie odbyły się kolejne spotkania formacyjnych w rejonach. Oto ich harmonogram: 29 listopada o godz. 18.30 w Jełowej dla rejonu Jełowa; 30 listopada o godz. 17.30 w parafii Zawadzkiem (NSPJ) dla rejonu Zawadzkie; 7 grudnia o godz. 18.00 we Wrzoskach dla rejonu Wrzoski; 9 grudnia o godz. 18.00 w Obrowcu dla rejonu Krapkowice; 10 grudnia o godz. 17.00 w Jemielnicy dla rejonu Jemielnica; 13 grudnia o godz. 18.00 w Braciszowie dla rejonu Głubczyce; 14 grudnia o godz. 18.00 w Prudniku (św. Michała) dla rejonu Prudnik; 14 grudnia o godz. 18.00 w Głogówku dla rejonu Głogówek;
30 października w Jemielnicy odbyło się spotkanie członków Bractwa Świętego Józefa z Księdzem Biskupem Andrzejem Czają. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa różańcowego. Następnie słowo do Braci skierował Ksiądz Biskup. Na samym początku podziękował Braciom za to, że poddali się formacji, która trwa już 4 lata. Dziękował również naszemu księdzu Rektorowi za nieocenioną troskę o formację Braci, przedłużając jednocześnie kadencję Rektora na kolejne 4 lata. Rozważając fragment z Listu do Efezjan, Ksiądz Biskup zachęcał Braci do: rozwoju swojej wiary, przestrzegania Dekalogu, walki z Grzechami Głównymi, bycia Rycerzem Chrystusa postępując na drodze Józefowej.
We wrześniu i w październiku odbyły się jesienne spotkania formacyjne w rejonach. Oto ich harmonogram: 14 września (środa) o godz. 18.00 w Prudniku-Lesie (rejon Prudnik), 24 września (sobota) o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica –Strzelce Opolskie); 28 września (środa) o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 6 października (czwartek)o godz. 17.30 w Raciborzu-Studziennej (rejon Racibórz); 7 października (piątek) o godz. 17.30 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 11 października (wtorek) o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 12 października (środa) o godz. 17.30 w Zawadzkiem (rejon Zawadzkie);
Z inicjatywy Braci św. Józefa z rejonów Głubczyce i Prudnik, w sobotę 8 października o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbyła się Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego za wstawiennictwem Matki Bożej Różańcowej i św. Józefa. To nadzwyczajne spotkanie, na które przybyło wielu Braci Józefowych było formą upamiętnienia rocznicy osadzenia Prymasa i okazją do modlitewnego i braterskiego spotkania u św. Józefa w Prudniku. Mszy św. przewodniczył ks. Waldemar Musioł, zaś homilię wygłosił ks. Paweł Chyla.
Na przełomie września i października (30.09-02.10) w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym "Rybak" w Głębinowie, 30 Braci Józefowych odbywało swoje rekolekcje. W łączności z tematyką poruszaną na rekolekcjach wiosennych, tematem przewodnim była refleksja wokół uczynków miłosierdzia względem ciała. Rozważano je jednak nie tylko dosłownie, ale w szerszym znaczeniu, aby pełniej przeżyć kończący się Rok Miłosierdzia. Rekolekcje prowadził ks. rektor Waldemar Musioł, przy pomocy księdza Pawła Chyli oraz kleryka Pawła Knopa.
W niedzielę 4 września odbyła się czwarta pielgrzymka naszego Bractwa. Miejscem pielgrzymowania było kolejne sanktuarium św. Józefa - tym razem Częstochowie-Rakowa. Zmiana terminu okazała się dobrą decyzją, gdyż było nam dane w piękną pogodę w dużo większym gronie. Wyjeżdżając z różnych zakątków naszej diecezji, od Jemielnicy wszyscy pielgrzymowali już wspólnie. W Częstochowie-Rakowie pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie do Dzieciątka Jezus oraz we Mszy Świętej.
Bracia św. Józefa z rejonu Głubczyce przygotowali spotkanie dla wszystkich Braci z diecezji w Jubileuszowym Kościele św. Rodziny w Branicach. Świątynia ta znajduje się na terenie Miasteczka Miłosierdzia, zbudowanego tam przez laty przez bpa Józefa Natana. Od niedawna ciało bp Józefa Natana spoczywa także w tej świątyni, do której zostało przeniesione z Opawy. Głównym punktem była Msza św. sprawowana o godz. 11.00. Pielgrzymka była odpowiedzią na wezwanie Roku Świętego do przekraczania Bramy Miłosierdzia, a jednocześnie okazją do braterskiego spotkania na modlitwie podczas wakacji i poznania urokliwych zakątków naszej diecezji.
Bracia Józefowi w piątek 22 lipca podjęli pracę w czasie przygotowań do koncertu uwielbienia, który odbywał się na opolskim Osiedlu AK w czasie Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży.
W niedzielę 26 czerwca odbyła się Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców na Górze Świętej Anny. Mszy Świętej przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystię koncelebrowali księża biskup oraz tegoroczni neoprezbiterzy. Nasza Wspólnota była licznie reprezentowana przez naszych Braci wraz ze sztandarem
W maju i czerwcu odbywały się kolejne spotkania formacyjne w rejonach. Oto ich harmonogram: 18 maja o godz. 18.00 w kościele św. Piotra i Pawła w Krępnej dla rejonu Krapkowice-Obrowiec; 20 maja o godz. 18.00 w Starym Koźlu dla rejonu Kędzierzyn; 25 maja o godz. 18.00 w Prudniku-Lesie dla rejonu Prudnik-Głuchołazy; 1 czerwca o godz. 18.00 w Jełowej dla rejonu Jełowa; 3 czerwca o godz. 18.30 we Wrzoskach dla rejonu Wrzoski; 8 czerwca o godz. 18.00 w parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem dla rejonu Zawadzkie;
W lutym i marcu odbyła się kolejna seria wielkopostnych spotkań rejonowych. Oto ich harmonogram: 17 lutego o godz. 18.00 w parafii NSPJ w Zawadzkiem (rejon Zawadzkie)l; 20 lutego o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica); 24 lutego o godz. 18.00 w parafii Ducha Świętego w Otmęcie (rejon Krapkowice); 25 lutego o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa); 26 lutego o godz. 17.00 w Mechnicy (rejon Kędzierzyn); 3 marca o godz.18.00 w Raciborzu-Studziennej (rejon Racibórz); 4 marca o godz. 18.00 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 8 marca o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 16 marca o godz. 17.00 w Prudniku-Lesie (rejon Prudnik); 17 marca o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 18 marca o godz. 17.30 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole). W czasie spotkania był czas na: Mszę św., konferencję formacyjną, nabożeństwo pasyjne (Droga Krzyżowa lub część Gorzkich Żali) oraz krótkie spotkanie przy herbacie.
W spotkaniu udział wzięło 47 braci, w tym jeden kapłan, trzech diakonów i jeden kleryk. Chwała Panu i cześć św. Józefowi. Dziękujemy wszystkim za radość spotkania, za wspólną modlitwę, za dzielenie się świadectwem wiary i życia, za wspólne pielgrzymowanie do św. Józefa w Prudniku-Lesie i za wszystko, czego słowami wyrazić się nie da... To już kolejne rekolekcje naszego Bractwa. Po rekolekcyjnych spotkaniach w Nysie i Głębinowie (dwukrotnie), tym razem nasze ćwiczenia duchowne przeżywaliśmy w Ośrodku Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Skowronek w Nysie.
W listopadzie i grudniu miały miejsce nasze zimowe spotkania formacyjne. W czasie każdego spotkania sprawowana była Msza św. w intencji zmarłych Braci i zmarłych z rodzin żyjących Braci. Po niej odprawiane były nabożeństwa do św. Józefa (w Adwencie - nabożeństwo adwentowe). W czasie spotkania Ksiądz Rektor głosił konferencję: "Święty Józef jako mężczyzna czuwający". Na zakończenie było braterskiej spotkanie przy herbacie, a od 9 grudnia także łamanie się opłatkiem. Spotkania odbyły się w następujących terminach: 24 listopada o godz. 18.00 w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Miedoni dla rejonu Racibórz,
We wrześniu i październiku odbył się kolejny cykl spotkań formacyjnych w rejonach. Harmonogram spotkań prezentował się następująco: 16 września o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 17 września o godz. 18.00 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 25 września o godz. 18.00 w kościele św. Mikołaja w Raciborzu (rejon Racibórz); 26 września o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica); 2 października o godz. 18.00 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 7 października o godz. 17.30 w Obrowcu (rejon Krapkowice); 9 października 2015 r. o godz. 17.30 w Opolu Szczepanowicach (rejon Opole);
Ponad dwustu członków Bractwa Świętego Józefa spotkało się w Jemielnicy na wspólnej modlitwie i spotkaniu, któremu przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej. Był także czas na adorację Najświętszego Sakramentu oraz modlitwę do św. Józefa w kaplicy jemu poświęconej. Do Braci swoje słowo skierował Ksiądz Biskup Andrzej Czaja. Zauważył, że pasterze Kościoła opolskiego powinni być wdzięczni Panu Bogu, że jest taka grupa mężczyzn, która chce być bardziej świadomymi chrześcijanami, lepszymi mężami i ojcami, którzy są również bardziej zaangażowanymi w życie parafialne i społeczne.
W dniach 16-18 października odbyła się już czwarta tura rekolekcji dla członków Bractwa Świętego Józefa. Przez prawie trzy dni Bracia Józefowi przypatrywali się swojemu patronowi jako mężczyźnie na miarę naszych czasów. Miejscem rekolekcji był sprawdzony i niezwykle gościnny diecezjalny ośrodek Rybak w Głębinowie. W tej edycji rekolekcji udział wzięło 28 braci z rejonów: Głogówek, Jełowa, Jemielnica, Kędzierzyn, Obrowiec, Opole-Szczepanowice, Racibórz, Wrzoski oraz Zawadzkie. Rekolekcje prowadził ks. rektor Waldemar Musioł przy pomocy księży diakonów: Pawła Chyli i Łukasza Waligóry.
W niedzielę 4 października w Prudniku-Lesie miał miejsce odpust ku czci św. Franciszka, który wpisał się w obchody zakończenia Roku Prymasowskiego. Na tę uroczystość zaproszeni byli szczególnie członkowie Bractwa Świętego Józefa. Wraz ze sztandarem reprezentowali nas Bracia z rejonu Prudnik. Sumie odpustowej przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił biskup ordynariusz Andrzej Czaja.
Przedstawiciele naszej wspólnoty wzięli udział w uroczystości Koronacji Koronami Papieskimi Wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Sanktuarium w Praszce. Uroczystość miała miejsce w sobotę 12 września 2015 r. o godz. 11.00. Koronacji koronami papieskimi dokonał arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ukoronowany został obraz Matki Boskiej, który w 2002 roku poświęcił papież Jan Paweł II, natomiast koronę pobłogosławił 18 marca 2015 roku papież Franciszek.
Począwszy od 9 września, w co drugą środę, przedstawiciele naszego Bractwa są gośćmi Diecezjalnego Radia Doxa. Nasi Bracia modlą się na różańcu o godzinie 22.00, a następnie rozmawiają na temat Bractwa rozszerzając jednocześnie kult świętego Józefa.
W piątek 4 wrześnie o godz. 17.30 w Jemielnicy odbyło się posiedzenie Kapituły Bractwa św. Józefa. Rozpoczęła je modlitwa nowenny ku czci św. Józefa w kaplicy poświęconej naszemu Patronowi w jemielnickim kościele. Po niej Kapituła spotkała się na obradach w salce przy Domu Parafialnym. W czasie posiedzenia naniesiono poprawki w Statucie, a także podjęto ważne decyzje odnośnie do wydarzeń i przedsięwzięć w najbliższym czasie.
W pielgrzymce udział wzięło blisko 80 osób z różnych zakątków naszej diecezji. Ku naszej wielkiej radości, Braciom Józefowym towarzyszyły żony i dzieci. Po wyjeździe ze swoich miejscowości, wszyscy razem spotkaliśmy się na autostradzie A4 w okolicach Strzelec Opolskich, by następnie już razem, w dwóch autobusach udać się do pierwszego przystanku, którym był Kraków, a dokładniej Sanktuarium świętego Jana Pawła II. Tam uczestniczyliśmy we Mszy Świętej oraz w nabożeństwie do świętego papieża Jana Pawła II.
W maju i w czerwcu odbyły się spotkania rejonowe w dwunastu rejonach. Spotkania miały miejsce: 29 maja o godz. 18.00 w Zawadzkiem (rejon Zawadzkie); 3 czerwca o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa-Kluczbork-Olesno); 5 czerwca o godz. 18.30 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 9 czerwca o godz. 18.00 w Kędzierzynie - parafia św. Eugeniusza de Mazenoda (rejon Kędzierzyn); 12 czerwca o godz. 18.00 w Opolu- Szczepanowicach (rejon Opole); 17 czerwca o godz. 18.00 w Prudniku-Lesie (rejon Prudnik-Głuchołazy); 18 czerwca o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce);
1 maja odbyło się już kolejne Diecezjalne Święto Rodziny połączone ze Spotkanie Bractwa. Centralnym punktem była Msza Świętej, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Andrzej Czaja. Następnie był czas na rodzinne świętowanie w czasie V Jarmarku Cysterskiego. Popołudniu Bracia uczestniczyli w nabożeństwie majowym, po którym prepozyt p. Józef Swaczyna przedstawił sprawozdanie z działalności Bractwa w ubiegłym roku. Następnie słowo do Braci skierował Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, po czym przyjął 67 nowych członków. Od tej chwili Bractwo liczy 616 członków.
Na przełomie marca i kwietnia odbyły się wielkopostne spotkania formacyjne w rejonach. Spotkania miały miejsce: 19 lutego o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 21 lutego o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica); 25 lutego o godz. 17.00 w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie (rejon Prudnik-Głuchołazy); 26 lutego o godz. 18.00 w par. św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie (rejon Kędzierzyn); 4 marca o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa); 11 marca o godz. 18.00 w par. św. Bartłomieja w Głogówku (rejon Głogówek); 18 marca o godz. 18.00 we Wrzoskach (rejon Wrzoski);
W dniach 27 lutego – 1 marca 2015r. odbyły się już trzecie rekolekcje Bractwa Świętego Józefa. Tym razem miejscem spotkania był ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy Rybak w Głębinowie, a w rekolekcjach udział wzięło 40 osób. Pierwszego dnia po konferencji wprowadzającej o tytule „Wierzyć ze św. Józefem” odbyła się Droga Krzyżowa. Wieczór zakończył się Apelem Jasnogórskim, spotkanie organizacyjnym i braterskich rozmowach. W sobotę Bracia wysłuchali konferencję „Kochać za św. Józefem”.
W listopadzie i grudniu odbyła się kolejna tura spotkań formacyjnych: 7 listopada o g. 17.30 we Wrzoskach (rejon Wrzoski), 8 listopada o g. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica), 12 listopada o g. 17.00 w Prudniku-Lesie (rejon Prudnik), 14 listopada o g. 18.00 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn), 19 listopada o g. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek), 20 listopada o g. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce), 21 listopada o g. 17.00 w Raciborzu-Markowicach (rejon Racibórz), 28 listopada o g. 17.30 w Jasionej (rejon Krapkowice), 3 grudnia o g.17.00 w Jełowej (rejon Jełowa), 12 grudnia o g. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole), 20 grudnia o g.15.30 w WMSD (rejon WMSD).
W niedzielę 19 października nasza wspólnota przeżywała wyjątkową uroczystość. Bracia zgromadzili się w jemielnickiej świątyni o godz. 15.00, aby uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym połączonym z przyjęciem do wspólnoty 13 nowych członków oraz poświęceniem obrazu św. Józefa i nowego Sztandaru Bractwa. Uroczystości przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w słowie skierowanym do zgromadzonych przypomniał o nadziei pokładanej przez Kościół opolski w naszej wspólnocie oraz wskazując na obraz św. Józefa, przywołał cele, które zawsze powinny przyświecać Józefowym braciom: stawianie Jezusa w centrum swojego życia, słuchanie jego wezwania: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” oraz „Idźcie i bądźcie moimi świadkami”, a także przylgnięcie do Chrystusa, jak lgnie do Niego św. Józef na nowo poświęconym wizerunku.
Bracia św. Józefa – na specjalne zaproszenie Biskupa Opolskiego uczestniczyli wraz z dwoma tysiącami wiernych uroczystej Mszy świętej w klasztorze franciszkanów w Prudniku Lesie. Odprawił ją i homilię wygłosił prymas Polski abp. Wojciech Polak w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego Prymasem Tysiąclecia. 6 października mija 60. rocznica przewiezienia uwięzionego przez komunistyczne władze Prymasa Wyszyńskiego do Prudnika, który był dla niego drugim miejscem bezprawnego internowania.
W maju i czerwcu odbyła się kolejna tura spotkań formacyjnych, według stałego programu i zwyczaju, w następujących terminach: 29 maja o g. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 31 maja o g. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica); 4 czerwca o g. 18.00 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 5 czerwca o g. 18.30 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 11 czerwca o godz. 18.00 w Prudniku-Lesie (nowy rejon Prudnik - Głuchołazy); 12 czerwca o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 20 czerwca o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole); 25 czerwca o godz.18.00 w Raciborzu-Studziennej (rejon Racibórz); 26 czerwca o godz. 18.00 w Obrowcu (rejon Obrowiec) i 27 czerwca o godz.18.00 w Jełowej (rejon Jełowa).
W sobotę 14 czerwca br. Bractwo św. Józefa wraz z najbliższymi pielgrzymowało do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa w Krzeszowie. W pielgrzymce wzięło udział 69 osób z wszystkich rejonów formacyjnych. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 12.00 w kościele św. Józefa w krzeszowskim sanktuarium. Po niej – pod przewodnictwem pasjonatów historii sanktuarium – zwiedziliśmy w dwóch grupach wszelkie jego zakamarki, odkrywając przy tym historyczne i architektoniczne piękno tego miejsca. Po pysznym obiedzie zjedzonym wspólnie w restauracji „Stara Wozownia” udaliśmy się do Świdnicy, gdzie zwiedziliśmy – także z przewodnikiem-pasjonatem – Kościół Pokoju oraz świdnicką Katedrę. Pielgrzymkę zorganizowało dla nas Diecezjalne Biuro Podróży Św. Jacek, któremu wyrażamy szczerą wdzięczność.
3 czerwca 2014 r. porannej Mszy Świętej o godz. 6.00 we wspólnocie Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Opolskiej, ks. Waldemar Musioł, Rektor Bractwa św. Józefa. W czasie homilii przybliżył alumnom najważniejsze informacje dotyczące Bractwa św. Józefa. W następnych dniach odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie powstania Bractwa w seminarium. Chęć wstąpienia do Bractwa wyraziło dziewięciu kleryków.
1 maja 2014 roku, w święto św. Józefa Robotnika, w Jemielnicy odbyło się kolejne Zebranie Ogólne Bractwa św. Józefa. Tego dnia do Bractwa zostało przyjętych 110 nowych członków. Odtąd wspólnota mężczyzn i młodzieńców, którzy powierzyli się szczególnej opiece i wstawiennictwu św. Józefa w naszej diecezji, liczy 540 osób. Podczas uroczystości przyjęcia nowych członków bp Andrzej Czaja dziękując członkom i kapitule Bractwa, poinformował o planach powołania stowarzyszenia, które mogłoby realizować zadania właściwe dla Bractwa św. Józefa. „Marzy mi się, żeby choćby w dwóch miejscach diecezji powstało diecezjalne centrum formacji ojca. Mam na myśli zwłaszcza młodych małżonków” – powiedział Biskup Opolski.
Wielkopostne rejonowe spotkania formacyjne odbyły się w następujących terminach: 26 marca o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa); 28 marca o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole); 29 marca o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica –Strzelce Opolskie); 1 kwietnia o godz. 18.00 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 3 kwietnia o godz.18.00 w Raciborzu-Miedoni DDF (rejon Racibórz); 4 kwietnia o godz. 18.00 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 5 kwietnia o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 10 kwietnia o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 11 kwietnia o godz. 18.00 w Obrowcu (rejon Krapkowice) i 12 kwietnia o godz. 18.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica).
W dniach 28 lutego - 2 marca 2014 r. 39 braci wzięło udział w rekolekcjach dla członków Bractwa św. Józefa w Domu Dobrego Pasterza u oo. Werbistów w Nysie. Rekolekcje prowadził rektor Bractwa. Ks. Waldemar Musioł, na ich motto wybierając słowa: „Św. Józef – nauczycielem komunii”. W programie rekolekcji były: codzienna Eucharystia, nabożeństwa, konferencje i braterskie spotkania. Uczestnicy rekolekcji odbyli w sobotę dość wyczerpujący spacer na wały Jeziora Nyskiego, by tam spotkać się z zadanym im Słowem Bożym. Zwiedzili też Skarbiec św. Jakuba w dzwonnicy nyskiej bazyliki.
Zimowe spotkania rejonowe odbyły się według następującego harmonogramu: 20 grudnia 2013 r. o godz. 18.00 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 15 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 22 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa); 24 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Krapkowicach-Otmęcie w parafii pw. Ducha Świętego (rejon Krapkowice-Gogolin), 25 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 31 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole); 1 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w parafii pw. NSPJ Raciborzu (rejon Racibórz);
Jesienne rejonowe spotkania formacyjne odbyły się w następujących terminach: 11 października o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach, 12 października o godz. 17.00 w Jemielnicy, 16 października o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce), 18 października o godz. 18.00 we Wrzoskach, 23 października o godz. 18.00 w Raciborzu-Płoniach, 24 października o godz. 17.30 w Starym Koźlu, 26 października o godz. 18.00 w Głogówku; 6 listopada o godz.18.00 w Jełowej i 8 listopada o godz. 18.00 w Januszkowicach. Uczestnicy każdego ze spotkań modlili się na Eucharystii i wspólnym nabożeństwie praz wysłuchali konferencji formacyjnej, wygłoszonej przez rektora Bractwa, ks. Waldemara Musioła. Po części modlitewnej miało miejsce braterskie spotkanie i dyskusja.
W sobotę 6 lipca 2013 r. Bractwo św. Józefa pielgrzymowało do Sanktuarium swojego Patrona w Polskim Nazarecie - Kaliszu. W pielgrzymce wzięło udział 66 osób (członkowie Bractwa i ich rodziny). Uczestnicy wyruszyli z 8 miejsc naszej diecezji do swojego patrona – św. Józefa czczonego w kaliskim sanktuarium. Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz nabożeństwie pierwszosobotnim z adoracją Najświętszego Sakramentu, wysłuchaliśmy historii sanktuarium i cudownego obrazu i zjedliśmy wspólnie smaczny obiad.
W dniach 21-23 czerwca 2013 r. w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie odbyły się rekolekcje dla członków Bractwa św. Józefa. Wzięło w nich udział 14 braci. Rekolekcje rozpoczęły się w piątkowy wieczór, zakończyły się niedzielnym obiadem. Prowadził je ks. Krzysztof Trembecki – kapelan DDF w Nysie. W programie był czas na wspólną modlitwę i Eucharystię, konferencję, okazję do rozmów w braterskiej wspólnocie i zwiedzanie skarbca Bazyliki św. Jakuba i Agnieszki w Nysie.
Podczas II Diecezjalnego Święta Rodziny, które odbyło się w Jemielnicy 1 maja 2013 r., miało miejsce Zebranie Ogólne Członków Bractwa św. Józefa, przypadające w 1. rocznicę jego erygowania. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 do grona członków Bractwa dołączyło 92 mężczyzn i młodzieńców z 31 parafii naszej diecezji, którzy złożyli Akt ofiarowania św. Józefowi i przyjęli z rąk Biskupa Opolskiego legitymacje członkowskie. Członkowie Bractwa wzięli udział w nabożeństwie popołudniowym, a po nim w spotkaniu z księdzem biskupem Andrzejem Czają w jemielnickim kościele, podczas którego nastąpiło podsumowanie dotychczasowej działalności Bractwa oraz nakreślenie perspektyw dalszego rozwoju.
Dnia 8 kwietnia 2013 r. Kapituła Bractwa spotkała się z Donaldem Turbittem, który przybył do Opola, by w tym dniu - podczas Akademii Damsko-Męskiej - wygłosić prelekcję pt. „Wiara, która przenosi góry”. Donald jest byłym strażakiem, ojcem i dziadkiem, od wielu lat zaangażowanym w międzynarodowy ruch Mężczyzn św. Józefa. Dostojny gość dzielił się z członkami Kapituły doświadczeniem wiary i działalności wspólnot zrzeszających mężczyzn wokół osoby św. Józefa oraz odpowiadał na postawione mu pytania. Członkowie Kapituły ocenili spotkanie jako niezwykle cenne i inspirujące do dalszej działalności Bractwa św. Józefa w naszej diecezji.
17 stycznia 2013 r. Biskup Opolski – szanując wybór wspólnot rejonowych – mianował Delegatów Rejonowych do Kapituły Bractwa Św. Józefa. Zostali nimi: Józef Gadzicki z Raciborza-Ocic, jako delegat rejonu Racibórz; Norbert Golla ze Schodni Starej, jako delegat rejonu Ozimek – Jełowa; Wiesław Janicki z Pietrowic, jako delegat rejonu Głubczyce – Braciszów; Marek Kartscher z Opola – Szczepanowic, jako delegat rejonu Opole; Piotr Obrzud z Obrowca, jako delegat rejonu Krapkowice – Obrowiec; Henryk Oleś z Sowczyc, jako delegat rejonu Strzelce Opolskie – Jemielnica; Eugeniusz Sługocki z Kędzierzyna, jako delegat rejonu Kędzierzyn-Koźle i Kamil Wocka z Wrzosek, jako delegat rejonu Wrzoski.
Po przyjęciu do Bractwa św. Józefa pierwszych 334 członków, które dokonało się 21 października w Jemielnicy, zorganizowano dla nich pierwsze rejonowe spotkania formacyjne. Były one możliwe dzięki zaangażowaniu duszpasterzy 8 parafii naszej diecezji, którzy udostępnili swoje kościoły i sale parafialne jako miejsca rejonowych spotkań Bractwa. Są nimi: ks. Krzysztof Gbur z Braciszowa, ks. Helmut Piechota z Jełowej, ks. Henryk Pichen z Jemielnicy, ks. Krzysztof Korgel z Obrowca, ks. Zygmunt Lubieniecki ze Szczepanowic, ks. Krystian Hampel z Ocic, ks. Jarosław Krężel ze Starego Koźla i ks. Hubert Łysy z Wrzosek. W spotkaniach wzięło udział niemal 270 członków Bractwa.
W niedzielę 21 października o godz. 14.00, w siedzibie erygowanego 1 maja przez Biskupa Opolskiego Bractwa św. Józefa w Jemielnicy, odbyło się inauguracyjne wspólne spotkanie jego członków. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. W homilii apelował do nowych członków wspólnoty, by pogłębiali swoje życie religijne, ducha służby i ofiary. Mówił m.in. Być mężczyzną to służyć aż po oddanie swojego życia. (…) liczę, że w oparciu o was chłopy zaczną więcej przychodzić do kościoła! Nie tylko na Mszę św. w niedzielę, ale i w tygodniu, na nabożeństwa, na nieszpory.
We wrześniu liczba zgłoszonych kandydatów do Bractwa przekroczyła 250. Stało się to okazją do zorganizowania pięciu rejonowych spotkań modlitewno-roboczych, podczas których kandydaci mogli po raz pierwszy spotkać się ze sobą, wspólnie się pomodlić oraz odnieść się do poszczególnych zagadnień, które będą treścią Statutu Bractwa św. Józefa w Jemielnicy.
Wieloletnim zwyczajem, w ostatnią niedzielę czerwca, na Górę św. Anny, na swoją doroczną pielgrzymkę przybyli licznie młodzieńcy i mężczyźni. Mszy św. w wypełnionej grocie lurdzkiej przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Razem z nim celebrowali ją księża wyświęceni w tym roku w diecezji gliwickiej i opolskiej. W kazaniu wygłoszonym przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję zgromadzeni usłyszeli m.in.: „Kiedy zostawiamy modlitwę, życie duchowe, zasady życia chrześcijańskiego - słabo budujemy Kościół. A kto, jak nie mężczyzna, ma sprawić, by Kościół stawał się domem. Po to, by mężczyznom ułatwić zadomowienie się w nim reaktywujemy Bractwo św. Józefa”.
Podczas I Diecezjalnego Święta Rodziny, które odbyło się w Jemielnicy 1 maja 2012 r. Biskup Opolski dokonał aktu erygowania Bractwa św. Józefa. W nawiązaniu do chlubnej przeszłości, zainicjował w ten sposób nową formę stanowego duszpasterstwa mężczyzn i młodzieńców na miarę potrzeb rodziny i Kościoła na opolskiej ziemi. Pragnieniem Biskupa Opolskiego jest rozwój wspólnot Bractwa w parafiach. Siedzibą centralną i miejscem dorocznych spotkań członków, a także obrad kapituły Bractwa ma być Jemielnica. Główną ideą, która przyświecała pasterzowi diecezji opolskiej, jest kształtowanie u mężczyzn w szeregach Bractwa dojrzałej tożsamości męża, ojca i katolika zaangażowanego w sprawy parafialne i społeczne, czerpiącego wzór z życia św. Józefa, a inspirację – z nauczania bł. Jana Pawła II.
Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy. O mój najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź mnie prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz mnie kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz walczyć z pokusami ciała, świata i szatana, i znosić w cichości każdy krzyż, jaki mnie spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem mej duszy, odkupionej Krwią Chrystusa. Czuwaj nade mną, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a ja Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufam, że za Twym wstawiennictwem będę zbawiony. Nie patrz na moją nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij mnie pod swą ojcowską opiekę. Amen.